Arányosságok, százalékszámítás, és más feladattípusok, ha szépen sorban, lépésről lépésre haladva olvasod és értelmezed a feladatot, biztosan fel fogod tudni íni a megfelelő összefüggést. Kiértékelés után levezetjük a megoldást, hogy végül minden világos legyen.
A legnehezebb feladatok közül ez az első. Összetett, hosszú szövegezésű feladat, egyenletrendszerrel és mértani sorozattal.
Átismételheted a hatványozás a gyökvonás azonosságait, a gyökjel alól kivitelt, bevitelt is.
Feladatok, melyek megoldásával letesztelheted mennyire sikerült elsajátítanod a szögfüggvényekről tanultakat. Keresd meg a rajzokon a derékszögű háromszögeket, és írd fel a szögek szögfüggvényeit!
Ha egy háromszögben szögek és oldalak vannak megadva, ill. ezeket keressük, akkor legtöbbször a szinusz- vagy a koszinusz tételt kell alkalmaznod. Itt további hét feladatot találsz ezek gyakorlására.
Gyakorolhatod a hasonlóságról és a hasonlósággal kapcsolatos tételekről tanultak alkalmazását feladatokban. Mit tudsz a hasonló alakzatok oldalairól, területéről, térfogatáról? Számolj a párhuzamos szelők tételének felhasználásával!
Ezekkel a feladatokkal gyakorolhatod az elsőfokú egyenletrendszerek megoldásának különböző módszereit: behelyettesítés, egyenlő együtthatók módszere.
Oldd meg algebrai úton az itt található elsőfokú egyenlőtlenségeket és törtes egyenlőtlenségeket!
Hét abszolút értékes egyenletet találsz, könnyebbet és nehezebbet is. Próbáld megoldani őket egyedül. Az értékelés után látni fogod a részletes megoldásokat.
Sorold fel, vagy számold ki, hogy hányféle sorrend, megoldás lehetséges a feltételeknek megfeleően?
Feladatok megoldásával gyakorolhatod a valószínűségszámításból szerzett ismereteidet, tudásodat. Kiértékelés után levezetjük a megoldást lépésről lépésre.
Feladatokat találsz a számtani és a mértani sorozatokról tanultak gyakorlásához. Meg kell állapítanod a szöveg alapján, hogy milyen sorozatról van szó, és az annak megfelelő összefüggések alkalmazásával meg tudod oldani a példát.
Számold ki a mértani sorozat n-edik elemét, az első n tag összegét, vagy ha ezek meg vannak adva, akkor abból megkaphatod az első elemet és a hányadost. Ha bankba teszed a pénzedet mennyit kapsz vissza néhány év múlva?
Tedd próbára a tudásod! Számold ki a téglatest, kocka és különböző alapú hasábok felszínét és térfogatát! Az értékelés után láthatod a részletes megoldásokat.
Teszteld a tudásod! Számítsd ki a hengerek felszínét és térfogatát! Az értékelés után láthatod a részletes megoldásokat!
Teszteld magad! Ki tudod számolni a gúlák, kúpok felszínét és térfogatát vagy a kúp nyílásszögét, és palástjának területét? Az értékelés után megtalálod a részletes megoldásokat.
Megmutatjuk, mik a logikában az állítások, és hogyan kell tagadni az állítást. Ez a negáció művelete. Megismerkedünk a művelet igazságtáblájával.
Ha két logikai állítást az "és" illetve a "vagy" kötőszóval kapcsolunk össze, egy új állítást kapunk. Megnézzük ezeknek az új állításoknak az igazságtábláját. Kitérünk arra is, hogy a "kizáró vagy" miben különbözik a "megengedő vagy"-tól. Feladatokat oldunk meg logikai állításokkal.
A "ha A, akkor B" típusú állításokat, vagyis ha az A állításból következik a B állítás, ezt implikációnak nevezzük. Ez is egy logikai művelet a két állítással, fel tudjuk írni az igazságtábláját. Ilyenkor az A állítás elégséges feltétele a B-nek, B pedig szükséges feltétele az A-nak.
Az implikációk, tehát a "ha A, akkor B" típusú állítások megfordítása: "ha B, akkor A". Az implikációk megfordítása nem feltétlenül igaz. Azokat az implikációkat, amiknek a megfordítása is igaz, megfordítható állításoknak nevezzük. Ilyenkor A szükséges és elégséges feltétele a B-nek (és fordítva is)
Mindez a videón meglátod, nem is olyan bonyolult :)
Gyakorló feladatokat kínálunk: a halmaz elemeinek meghatározása, halmazműveletek, halmazábrás szöveges feladatok, intervallumok. Oldd meg a feladatokat önállóan! Kiértékelés után levezetjük a megoldást lépésről lépésre.
Halmazok, százalékszámítás, függvények, oszthatóság, egyenletek, gráfok, és valószínűségszámítás szerepelt a feladatok között.
Koordinátageometria, függvények, sorozatok szerepelnek a feladatok között. Nem hangosított videó, írásban láthatod a részletes megoldásokat.
Térgeometria, kombinatorika, statisztika témaköréből szerepeltek nehezebb szöveges feladatok. Nem hangosított videó, írásban láthatod a részletes magyarázatokat.
Egyszerűbb feladatokat találsz a koordinátageometria, a függvények és az algebra témaköréből, egyenleteket, egyenletrendszert kell megoldanod, és szerepelt még a logika és a valószínűségszámítás is.
Nehezebb szöveges feladatokat kell megoldanod, amelyekben szerepelt a halmazok, térgeometria és statisztika témaköre is.
Számtani és mértani sorozat, kombinatorika, térgeometria, statisztika és valószínűségszámítás is szerepelt a feladatok között.
Hangosítás nélküli videó, a feladatokat láthatod megoldásokkal, részletes levezetéssel. (Sorozatok, statisztika, szöveges feladatok, sík- és tér- és koordinátageometria, kombinatorika)
A könnyebb feladatokat és megoldásaikat találod ebben a videóban, nem hangosított, írásban láthatod a magyarázatokat. Statisztika, függvények, halmazok, geometria és koordinátageometria is szerepelt a feladatok között.
Számtani és mértani sorozatok, koordinátageometria és százalékszámítás szerepelt a feladatokban. Nem hangosított videó, írásban láthatod a részletes magyarázatokat.
Részletes levezetés, hangos magyarázat nélkül: gráf, valószínűségszámítás, törtes egyenlőtlenség, exponenciális és trigonometrikus egyenlet és térgeometria.
Az össszes feladatot és a részletes megoldásokat megtalálod ebben a videóban. Nem hangosított videó, csak írásban látod a magyarázatokat.
Matematika érettségi feladatsor II/B részének utolsó feladata megoldással: Hosszú szöveges feladat a valószínűségszámítás témaköréből.
Feladatok megoldásával gyakorold a függvények ábrázolását, függvényjellemzést és a függvénytranszformálást. Lineáris függvény, másodfokú függvény, hatványfüggvény, abszolútérték függvény, négyzetgyök függvény, törtfüggvény, páros ás páratlan függvény is előfordul a feladatokban. Segítünk, hogy mindezt megértsd.
Ha vannak esetleges általános iskolából hozott alapvető hiányosságaid, akkor először azokat pótold,
hogy ne okozzon újra és újra gondot a középiskolás matek megértésében.
A korábban itt található "Pótold a hiányosságaidat!" modult önálló oktatási oldalra költöztettük.
Ide kattintva tudod megnyitni.
12. osztályos matek két új témaköre a sorozatok és a térgeometria.
Kattints ide és tanuld meg részletesen az alapoktól
Készülj velünk a középszintű matekérettségire!
Hogy ne kelljen aggódnod a középszintű matek érettségid miatt, a 4 év teljes középszintű matematika tananyagát megtalálod az oktatóvideókon célratörően rendszerezve. Minden szükséges ismeretet átnézünk, begyakorolhatod ezeket, és az érettségi típusfeladatokat, de ez még nem minden!
Felkészítünk arra is, hogy ott, a VIZSGÁN ebből a MAXIMUMOT tudd kihozni!!
Mindezt nagyon világosan, érthetően, és kellemes stílusban úgy, hogy Tőled a lehető legkevesebb időt és energiát igényelje. Ráadásul nem vagy sem időhöz, sem tanárhoz kötve, ezekkel a videókkal bármikor tanulhatsz.
Próbáld ki az INGYENES anyagokat!
A sárga színnel kiemelt videókat és teszteket ingyenesen is kipróbálhatod.
Az előző napok legnépszerűbb előfizetői videóját egy hétig szabadon megnézheted a hét legnépszerűbb videója blokkban.
Ráadásul bármikor visszanézhetőek, ha valaki mégsem értene valamit.
Rózsa Krisztián
Gyors megoldás
Nem kell "halálra tanulnod" magad, mégis vidáman meg fogod oldani az érettségi feladatokat.
Megérted a matekot
Különleges oktatási módszerünkkel villámcsapásszerű megvilágosodásban lesz részed, még akkor is, ha most minden homályos. Érthető, részletes magyarázatoknak köszönhetően megérted akár a legnehezebb témaköröket is. Minden(!) középszintű érettségi témakört megtalálsz.
Kényelmes
Akkor tanulhatsz a számítógéped előtt ülve, amikor az Neked a legkényelmesebb.
Gyakorlás az érettségire
Az érettségi felkészítő modulok 2. felében korábbi érettségi feladatsorokon gyakoroljuk be a megoldásokat. A részletesen elmagyarázott megoldásokból rengeteget fogsz fejlődni.
Felkészítés a vizsgahelyzetre
Sok-sok pontot hozó tippeket és módszereket mutatunk az eredményes problémamegoldáshoz.
Statisztikai elemzés a tréning eredményességéről...