Egy kifejezés abszolút értéke vagy önmaga, vagy az ellentettje lehet, attól függően, hogy a kifejezés értéke pozitív, vagy negatív. Példákkal, feladatokkal gyakorlunk.
Röviden átismételjük a hatványozás és a gyökvonás azonosságait, és megoldunk néhány nehezebb exponenciális egyenletet és egyenletrendszert is.
Alkalmazd a hatványozás és a gyökvonás azonosságait és hozd egyszerűbb alakra a kifejezéseket!
Ebben a videóban gyorsan átnézzük mit kell tudni középszinten a függvényekről. Az emeltszintű anyag elsajátítását a függvényekkel végezhető algebrai műveletek megtanulásával és gyakorlásával kezdjük.
Ebben a videóban még egy nagyon izgalmas műveletet tanulunk meg, mégpedig a függvények összetételét. Ezen kívül minden fontos dolgot megtanulunk a függvény invertálásáról, inverzéről. Igazi csemege az emelt szintre készülőknek!
A mostani matekvideóban az elmúlt évek májusi érettségi feladatai közül oldunk meg néhányat, amelyekben felhasználjuk azt a tudást, amit elsajátítottunk a függvényekkel kapcsolatban. Találkozunk egészen könnyű, ábrázolós feladatokkal és igazán nehéz analízis példákkal is.
Mivel az emeltszintű érettségin minden évben van függvényes feladat, ezért megnézünk még néhány szép feladatot májusi feladatsorokból. Sok típuspélda előfordul ebben a videóban, amik begyakorlásával kellő rutint szerezhetünk a gyors és pontos feladatmegoldáshoz.
Megmutatjuk, mik a logikában az állítások, és hogyan kell tagadni az állítást. Ez a negáció művelete. Megismerkedünk a művelet igazságtáblájával.
Ha két logikai állítást az "és" illetve a "vagy" kötőszóval kapcsolunk össze, egy új állítást kapunk. Megnézzük ezeknek az új állításoknak az igazságtábláját. Kitérünk arra is, hogy a "kizáró vagy" miben különbözik a "megengedő vagy"-tól. Feladatokat oldunk meg logikai állításokkal.
A "ha A, akkor B" típusú állításokat, vagyis ha az A állításból következik a B állítás, ezt implikációnak nevezzük. Ez is egy logikai művelet a két állítással, fel tudjuk írni az igazságtábláját. Ilyenkor az A állítás elégséges feltétele a B-nek, B pedig szükséges feltétele az A-nak.
Az implikációk, tehát a "ha A, akkor B" típusú állítások megfordítása: "ha B, akkor A". Az implikációk megfordítása nem feltétlenül igaz. Azokat az implikációkat, amiknek a megfordítása is igaz, megfordítható állításoknak nevezzük. Ilyenkor A szükséges és elégséges feltétele a B-nek (és fordítva is)
Mindez a videón meglátod, nem is olyan bonyolult :)
Az emelt szintű érettségi felkészítés (és a 11.-es emelt matek is) az analízissel együtt teljes. Az analízis csomagban találod a határérték-számítást, integrálást és deriválást, amit külön tananyag oldalon találsz:
11.-es emelt matek felkészítés itt
Az ezen az oldalakon található emelt matek érettségi tananyagai (az analízissel együtt) lefedik a 11. osztályos emelt matekot is. Keresd meg a fenti tananyagok között azt a témakört, amit a suliban vesztek, és szépen sorban egymás után vedd át az ahhoz tartozó leckéket.